تولید مک‌بوک و آیپد اپل به دلیل مشکل تامین برخی قطعات به تعویق می‌افتد

اپل برای تامین برخی قطعات اولیه مک‌بوک و آیپد با مشکلاتی روبرو شده است و همین مساله باعث شده تولید برخی دستگاه‌های اپل به تعویق بیفتد.

پیش از این خبرهای مختلفی در مورد کمبود جهانی تراشه مطرح شده بود و اکنون این موضوع گریبان‌گیر اپل هم شده است. تا جایی که توانسته فرآیند تولید مک‌بوک را دچار مشکل کند. علاوه بر مک‌بوک،‌ اپل برای تولید آیپد‌های جدید خود به دلیل کمبود نمایشگر و برخی اجزای نمایشگر به تعویق افتاده است. اپل برای حل این مشکل مجبور شده است بخشی از سفارش‌های مربوط به محصولات خود را از نیمه اول سال جاری میلادی به نیمه دوم سال به تعویق بیندازد.

همچنین برخی منابع و متخصصان به این موضوع اشاره می‌کنند که این تاخیرها نشانه جدی‌ شدن مشکل کمبود تراشه در جهان است که می‌تواند تاثیر زیادی روی فعالیت شرکت‌های کوچک‌تر حوزه فناوری بگذارد. اپل در حال حاضر به عنوان یکی از بزرگترین شرکت‌های فناوری جهان دارای زنجیره تامین و تولید گسترده و پیچیده‌ای است. با وجودی که به نظر نمی‌رسد شرکت بزرگی همچون اپل هم در تامین برخی قطعات به مشکل برخورد کند، اما این اتفاق افتاده است.

اپل در تولید آیفون هنوز با مشکل تامین قطعات روبرو نشده است. با این وجود، به گفته منابع آگاه، برخی قطعات خاص آیفون نیز در حال حاضر با محدودیت‌هایی روبرو است که ممکن است در آینده خط تولید آیفون را نیز دچار مشکل کند. گفته می‌شود، مشکل تامین برخی قطعات به صورت جدی روی زنجیره تولید محصولات جدید اپل تاثیرگذار بوده و این شرکت نمی‌تواند به دلیل همین مشکل دستگاه‌های خود را در دسترس کاربران قرار دهد. با این وجود، اپل از اظهار نظر در این مورد خودداری کرده است.

شرکت تایوانی TSMC که شریک تجاری اپل محسوب می‌شود پیش از این ادعا کرده بود که قصد دارد با انجام سرمایه‌گذاری بزرگی با مبلغ ۱۰۰ میلیارد دلار مشکل جهانی کمبود تراشه را برطرف کند. از طرفی ایالات متحده، ژاپن و آلمان از تایوان و کره جنوبی – دو اقتصاد اصلی تولید تراشه – درخواست کرده‌اند تا اولویت اصلی خود را روی تولید تراشه برای صنعت خودروسازی بگذارند، زیرا این صنعت برای رشد اقتصاد جهانی بسیار مهم است.